Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ikony Matki Bożej

b068e.jpg
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najbliższe wydarzenia

Cz Lip 04, 2024
Św. Atanazego ...
Pt Lip 05, 2024
Św. Sisoesa ...
So Lip 06, 2024
Św. Tomasza ...
N Lip 07, 2024 @10:00 - 05:00PM
Wielkiego mcz. Prokopiusza ...
Pn Lip 08, 2024
Mcz. Pankracego ...
Wt Lip 09, 2024
Śww. 45. mccz. ...
Śr Lip 10, 2024
Mcz. Eutymii ...
Cz Lip 11, 2024
Mccz. Proklusa ...
Pt Lip 12, 2024
Sobór Archanioła Gabriela ...
So Lip 13, 2024
Ap. Akwily ...

Logowanie

Kalendarz wydarzeń

Flat View
Rok
Widok miesiąca
Miesiąc
Weekly View
Tydzień
Daily View
Dzisiaj
Search
Szukaj

Mccz. Menasa ...

Męcz. Menasa, Hermogena i Eugrafa (ok. 313). Św. Tomasza (X). Św. Józefata, bpa biełgorodzkiego  (1754). Św. Jana (1503) i jego rodziców św. św. Stefana (1446) i Angeliny, władców serbskich.

 

ANGELINA, królowa serbska, sprawiedliwa (Prawiednaja Angielina, despotica Serbskaja), 1/14 lipca i 10/23 grudnia.
Była córką księcia albańskiego Jerzego Arianeta. Została wychowana w duchu prawosławnej pobożności. Pewnego razu do księcia przybył serbski władca Stefan Brankowicz, oślepiony przez sułatana Muratę II i wygnany z ojczyzny. Arianet wziął go pod opiekę i traktował jak członka rodziny książęcej.
Z woli Bożej w 1460 r. Stefan został mężem Angeliny. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci: dwóch synów - Jerzego i Jana oraz córki Marii. Żyło w pokoju wychowując w pobożności swe potomstwo, aż do czasu, kiedy ziemie albańskie najechali wrogowie. Angelina z rodziną musiała ratować się ucieczką do Włoch. Tam w 1485 r. w Udine zmarł Stefan, a ona popadła w wielkie ubóstwo. Musiała prosić króla Węgier Mateusza o pomoc. Władca przyjął ją wraz z rodziną do siebie i oddał do dyspozycji miejscowość o nazwie Kupinowo w Wojwodinie. Tutaj Angelina przeniosła ciało swego męża. W 1486 r. starszy syn - Jerzy został królem Serbii, lecz po dziesięciu latach złożył śluby zakonne. Otrzymał imię Maksym i w 1507 r. został arcybiskupem wołoskim. Powołał do życia dwa monastery - Kruszedoł i Chopowo. W pobliżu tego pierwszego jego matka założyła żeńską wspólnotę Spotkania Pańskiego, która była wspomagana materialnie przez samego wielkiego księcia Rosji Wasyla III.
W 1516 r. zmarł arcybiskup Maksym. Wówczas Angelina złożyła śluby zakonne i resztę życia spędziła za murami monasteru. Po śmierci jej ciało spoczęło w grobowcu monasterze w Kruszedole, obok ciał obu synów.
Święta zazwyczaj wyobrażana jest w czerwonych królewskich szatach i jasną chustą na głowie. W rękach trzyma zwinięty zwój.
św. Jozafat, biskup Biełgorodu
JOZAFAT, biskup Biełgorodu (Swiatitiel Ioasaf, jepiskop Biełgorodskij), 4/17 września (rocznica otwarcia relikwii w 1911 r.) i 10/23 grudnia (rocznica śmierci), 1754.
Urodził się w 1705 r. w majątku koło miejscowości Priłuki Diecezji Połtawskiej w bogobojnej rodzinie Gorlenków. Joachim (świeckie imię świętego) już w dzieciństwie zaznał nieszczęścia, kiedy jego rodzina popadła w niełaskę władz. Wówczas doskonale poznał jak złudne jest ziemskie szczęście, dlatego też nauczył się szukać pomocy i pociechy w modlitwach do Boga.
Czując zamiłowanie do Cerkwi udał się do Kijowa, aby podjąć naukę w tamtejszej Akademii Kijowskiej, będącej centrum prawosławnej edukacji religijnej. Mając dwadzieścia lat, w 1725 r., złożył w Kijowie riasoforne śluby zakonne i otrzymał imię Hilarion, a dwa lata później śluby mantijne, podczas których nadano mu imię Jozafat. W uznaniu jego nieprzeciętnych zdolności naukowych w kolejnym roku został diakonem i wykładowcą akademii. W 1734 r. Jozafata wyświęcono na kapłana, w 1734 r. mianowano ihumenem Monasteru Lubienskiego, a od 1745 r. Ławry Troicko-Siergijewskiej. W 1748 r. Jozafata wyświęcono na biskupa biełgorodzkiego i obojańskiego. Był nim przez sześć i pół roku, dając się poznać jako hierarcha gorliwy w swej pracy duszpasterskiej i żyjący wyjątkowo ascetycznie.
Po częstych chorobach zmarł 10 grudnia 1754 r., mając niespełna pięćdziesiąt lat. Jego grób, przy których miały miejsce cudowne uzdrowienia, otwarto w 1911 r. Wtedy też zaliczono go do grona świętych. W okresie władzy radzieckiej skonfiskowano relikwie, a odnaleziono je w Leningradzkim Muzeum Historii Religii i Ateizmu dopiero w 1991 r. Obecnie spoczywają w soborze Przemienienia Pańskiego w Biełgorodzie, będąc największą świętością tego miasta.
W ikonografii święty przedstawiany jest jako mężczyzna w średnim wieku, wysokiej mitrze i w biskupich szatach liturgicznych. Zależnie od typu ikony w dłoniach ma bądź krzyż i żezł, bądź w lewej Ewangelię, a prawą uniesioną w błogosławieństwie. Cechą wyróżniającą go spośród innych świętych biskupów jest krótka, jasna bródka i spadające na kark i plecy długie włosy.
męcz. Menas Kallikelados
MENAS Kallikelados z Aleksandrii, męczennik (Swiatoj muczenik Mina Kallikelad Aleksandryjskij), 17 lutego/2(1*) marca oraz 10/23 grudnia (867-889). Święty posiada przydomek Kallikelados, czyli elokwentny.
Został zamęczony za wiarę w Chrystusa wraz z męczennikami Hermogenem i Eugrafem przy imperatorze Maksymianie (ok 313 r.).
Pochodził z Aten. Słynął z mądrości i krasomóstwa, dlatego został wysłany przez imperatora do Aleksandrii do poskromienia zamieszek, powstałych między poganami a chrześcijanami. Pogodziwszy obie niechętne sobie strony, św. Menas otwarcie ogłosił się chrześcijaninem. Wtedy imperator wysłał do Aleksandrii eparcha (zarządcę) Hermogena, który wydał świętego na męczeństwo.
Widząc jednak cuda z udziałem Menasa, sam uwierzył w Chrystusa, po czym przyjął chrzest. Kilka dni później Hermogen przyjął godność biskupa. Rozdał swój majątek ubogim i zaczął głosić słowo Boże, burząc przy tym pogańskie świątynie i budując kościoły. Dowiedziawszy się o tym cesarz postanowił osobiście przybyć do Aleksandrii na czele 10 tys. wojska i okrutnie rozprawić się z wyznawcami chrześcijaństwa. Świętemu Hermogenowi odcięto ręce oraz nogi i wrzucono do rzeki, a św. Menasa powieszono w taki sposób, by rozeszły się stawy rąk i nóg.
Następnego dnia imperator zebrał lud na placu i zaczął znieważać imię Chrystusa. Wnet przed nim stanęli żywi męczennicy Menas z Hermogenem. Widząc to, jeden z aleksandryjskich możnowładców imieniem Eugraf (według innych źródeł był sekretarzem Menasa), wyznał Chrystusa, za co natychmiast został rozcięty na kawałki, a świętym Menasowi i Hermogenie odcięto głowy. Ciała trzech męczenników w żelaznej arce rzucono w morze. Z boża pomocą arka nie utonęła, a dopłynęła do brzegu Bizancjum. Dowiedział się o tym w widzeniu bizantyjski biskup. Gdy przyszedł wraz z klerem nad brzeg morza zobaczył dwóch aniołów niosących arkę. Biskup przyjął relikwie świętych i zarządził ich pochówek w Konstantynopolu. Cesarz Justynian wybudował świątynię ku czci męcz. Menasa. Święty Józef Hymnograf ułożył kanon na cześć świętych męczenników.
Za rządów imperatora Bazylego Macedończyka (867-886), święty Menas objawił się we śnie jednemu pobożnemu człowiekowi. Relikwie męczennika odnaleźć miał dowódca Marcjan.
Św. Menas bywa mylony ze swoim imiennikiem, rycerzem z Frygii. Na ikonach przedstawiany jest z krzyżem (bez atrybutów żołnierza).
 

Wróć

Design by eltonik24.pl