Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Orzeszkowo Wniebowstąpienia Pańskiego

 

Historia parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Orzeszkowie

 

Parafia w Orzeszkowie jest jedną z najmłodszych w dekanacie hajnowskim – powstała dopiero w 1983 roku.

Wizyta generalna z roku 1727 podaje, że Orzeszkowo należy do parafii Dubicze Cerkiewne. Natomiast kolejna wizyta z 1784 r. informuje, że wieś należy do parafii Dubiny i w 25 domach zamieszkiwało 131 osób. W 1795 wieś liczyła 38 domów, a w 1872 r. już 92 domy, zamieszkałe przez 613 osoby. W 1884 r. we wsi otwarto szkołę gramoty z liczbą 20 chłopców i 4 dziewcząt.

Przynależność parafialna wsi Orzeszkowo do Dubin trwała do 1942 roku. Po zorganizowaniu parafii w Hajnówce przez ks. Serafina Żeleźniakowicza Orzeszkowo zostało do niej dołączone. Z inicjatywy ks. Antoniego Dziewiatowskiego w 1953 r. rozpoczęto budowę cerkwi na cmentarzu w Orzeszkowie. 23 czerwca 1955 r. została ona poświęcona i dedykowana Wniebowstąpieniu Pańskiemu. Do niesienia posług duszpasterskich w Orzeszkowie delegowani byli kolejno: ks. Leoncjusz Tofiluk, ks. Jerzy Tokarewski, ks. Michał Niegierewicz. W latach 1973-1976 r. na stałe posługę niósł o. hiermnich Serafin (Sańczyk). 

26 października 1983 r. została erygowana samodzielna parafia w Orzeszkowie, odłączając niektóre miejscowości od sąsiedniej parafii w Werstoku. Pierwszym proboszczem został ks. Paweł Kononiuk, który niósł  posługę do 1984 roku. W 1985 r. parafię objął ks. Mikołaj Markiewicz. W tym samym roku rozpoczęto budowę domu parafialnego, który został poświęcony w 1987 roku. W latach 1990-1992 przeprowadzono wewnętrzny, a w 1996 zewnętrzny remont cerkwi. Od roku 2001 proboszczem parafii jest ks. Leon Anchim.

Szczególnie uroczyste i podniosłe chwile parafia przeżywała 22 listopada 2009 roku. Były one związane z poświęceniem nowych cerkiewnych kopuł i wieńczących je krzyży. Świętu przewodniczył Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, któremu asystowało 11 duchownych i 2 diakonów. W słowie po św. Ewangelii skierowanym do wiernych zwierzchnik naszej Cerkwi, w nawiązaniu do obchodzonych uroczystości, podkreślił znaczenie Świętego Krzyża w naszym życiu. Wezwał wszystkich do niezachwianej wiary, szczególnie teraz, gdy otaczający nas świat stara się wyrugować z naszego życia święte symbole. Po zakończonej Św. Liturgii Jego Eminencja dokonał poświęcenia nowych kopuł i krzyży.

W skład parafii wchodzą następujące wsie: Orzeszkowo, Łozica, Pasieczniki Duże, Jakubowo i Poryjewo.

Głównym świętem parafialnym jest Wniebowstąpienie Pańskie, obchodzone 40 dnia po Wielkanocy.

 

ks. Leon Anchim, fot. archiwum parafii i Jarosław Charkiewicz

 

Kalendarz Prawosławny 2011 r.

 

Design by eltonik24.pl