Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ikony Matki Bożej

b084a.jpg
wrzesień 2019
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najbliższe wydarzenia

Logowanie

Odwiedza nas 26 gości oraz 1 użytkownik.

  • eliasz

Przemienienie Pańskie 2019

 

Święto Przemienienia Pańskiego w Parafii Prawosławnej w Płocku obchodzone było 11 sierpnia 2019 r. Uroczyste nabożeństwo, w tym dniu, celebrował Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy

Paweł, Biskup Hajnowski. Świątynia przywitała też asystujących Jego Ekscelencji duchownych, w osobach  ks. protoprezbitera Anatola Szydłowskiego, Dziekana Okręgu Warszawskiego, ks. Andrzeja Bołbota, Proboszcza Parafii prawosławnej w Stanisławowie. Ks. Piotr Rajecki  oraz ks. protodiakon Jerzy Dmitruk reprezentowali Parafię Św. Jana na Woli. Sobór św. Trójcy w Hajnówce  reprezentowany był przez  ks. protodiakona Marka Maciukę, który wraz z Matuszką pokonał najwięcej kilometrów aby w tym dniu być z nami. Wielką radością było to, iż wszyscy Ojcowie przyjechali do Płocka ze swoimi Matuszkami.

Święto zgromadziło też wielu gości i naszych Przyjaciół z Warszawy. Wielu parafian płockich zapisało sobie ten dzień w kalendarzu i przybyło aby modlić się i poświęcić owoce zgodnie ze zwyczajem tego dnia. W kazaniu, Jego Ekscelencja mówił o symbolice Święta, a w czasie Małego Wejścia Proboszcz Parafii ks. Eliasz Tarasiewicz otrzymał z rąk Władyki mitrę.

Święta Liturgia zakończyła się poświęceniem owoców i Molebnem w intencji Parafii i wiernych wokół niej skupionych. Ks. biskup Paweł przekazał płocczanom błogosławieństwo Jego Eminencji Metropolity Sawy. Życzył  wspólnocie płockiej  wielu łask bożych. Z podziękowaniami za obecność i uczestniczenie w płockim Święcie zwrócił się do gości: ks. biskupa Karola Babi, Naczelnego Biskupa Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. Szymona Czembora, Proboszcza Parafii ewangelickiej w Płocku oraz ks. Marcina Kowalewskiego z sąsiadującej z płocką cerkwią Parafii Św. Dominika w Płocku reprezentującego Kościół rzymsko-katolicki.

Przemienienie Pańskie to jeden z najpiękniejszych dni świątecznych w płockiej parafii. Pamiętamy! nie jesteśmy dużą parafią przyciągającą licznie pielgrzymów ale szczycimy się dobrymi przyjaciółmi i życzliwością wielu osób, które Bóg stawia na naszej drodze. Dziękujemy za pamięć, serdeczność i życzliwość. Władyce za wspólną modlitwę i bycie z nami w tym dniu. Zapraszamy i z niecierpliwością oczekujemy czasu, kiedy znowu pojawimy się w cerkwi z koszyczkami pełnymi owoców dając obraz naszej wdzięczności za dobro płynące z istnienia świata i naszych relacji.

 

Design by eltonik24.pl